najintymniejsza ze wszystkich Twoich przyjaciółek

Zdrowie i uroda

piątek, 26 grudnia 2008
Kompresoterapia, czyli terapia uciskowa, która może być stosowana przez kobiety w ciąży, profilaktycznie (przez osoby o dziedzicznych skłonnościach lub prowadzące tryb życia sprzyjający zastojowi krwi w żyłach) oraz na każdym etapie choroby układu żylnego. Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowanie kompresoterapii jest miażdżyca kończyń dolnych, owrzodzenia nóg oraz stany zapalne skóry.

W leczeniu tą metodą stosuje sie wyroby o stopniowym ucisku: podkolanówki, pończochy, rajstopy, które nosimy cały dzień. Wyroby uciskowe produkowane są w czterech klasach kompresji: od najsłabszej (I stopień) do najsilniejszej (IV stopień). Czym mniej zaawansowane są zmiany tym stopień powinien być słabszy (niższy). Jeśli chcemy stosować wyroby uciskowe przede wszystkim w profilaktyce przeciwżylakowej powinniśmy wybrać produkt z I stopniem kompresji. Natomiast II stopień jest zalecany w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej z żylakami, przy skłonnościach do obrzęków, po skleroterapii i operacji żylaków. III stopień jest wskazany dla osób, ktore cierpią na niewydolność żylną pozakrzepową i zapalenie żył. Ostatni, czyli IV stopień jest polecany przy bardzo zaawansowanych zmianach, w rozległych obrzękach limfatycznych.

Jednak zanim zakupimy wyrób uciskowy powinniśmy zastanowić się nad doborem stopnia ucisku, który powinien wynikać z potrzeby leczenia. Polecam umówić się na wizytę do flebologa, który indywidualnie dobierze stopień ucisku biorąc pod uwagę zaawansowanie choroby lub inne okoliczności. Istotne jest także dopasowanie rozmiaru. Pomiarów własnego ciała powinniśmy dokonywać rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Każda z firm produkujących wyroby uciskowe ma swoje tabele według których należy dokonywać niezbędnych pomiarów.

Żylaki są konsekwencją przewlekłej niewydolności żylnej. Jednak zmiany te są procesem nieodwracalnym, co powoduje, że są postrzegane nie tylko jako poważny problem zdrowotny a także jako defekt kosmetyczny.
Do powstania choroby przyczyniają się różne czynniki: począwszy od uwarunkowań genetycznych, przez prowadzony tryb życia, kończąc na płci.

Postawowymi czynnikami powodującymi wzrost ryzyka powstania żylaków są:

- długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej - szczególnie narażone są na to panie, które pracują jako fryzjerki, kosmetyczki, ekspedientki itp.
- brak ruchu
- nadwaga
- zła dieta (uboga w błonnik)
- ciąża
- tabletki antykoncepcyjne
- palenie tytoniu
- noszenie uciskającej odzieży
- nadmierne ogrzewanie ciała (opalanie, gorące kąpiele, sauna)
- skłonności dziedziczne

Jak już wcześniej pisałam, powstanie żylaków jest procesem nieodwracalnym, dlatego należy im zapobiegać:

- unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej
- odpowiednia dieta (bogata w błonnik, witaminę C, rytune, krzem; unikanie soli)
- ograniczenie używek (a najlepiej rzucenie)
- codzienna porcja ruchu (pływanie, spacery)
- dbanie o odpowiednią wage
- unikanie wysokich temperatur
- odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej tułowia
- noszenie przewiewnej i nieuciskającej odzieży
- chodzenie w butach na obcasach mających około 4 cm wysokości oraz unikanie butów z ostrymi czubkami
- konsultacja z ginekologiem w sprawie zażywania tabletek hormonalnych
- regularne wizyty u flebologa (specjalista chorób żył)
- masaż nóg miękką gąbką (od stóp do pachwin)
- zażywanie tabletek z wyciągiem z nasion kasztanowca
- stosowanie kompresoterapii (terapii uciskowej)Kontakt Kontakt

O nasLicencja: Wolny Szablon