najintymniejsza ze wszystkich Twoich przyjaciółek
niedziela, 15 listopada 2009

Dobór pończoch jest sprawą o tyle trudną, że każda z nas jest inna i w związku z tym nie ma jednego uniwersalnego schematu czy wzoru służącego ustaleniu 'naszego' rozmiaru. Mimo to, mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne w poszukiwaniu idealnie dopasowanych pończoch:)

Pończochy elastyczne

Dobieramy je kierując się przede wszystkim:

 • wzrostem
 • wagą lub budową ciała - osoba ważąca 70 kg przy wzroście 170cm niekoniecznie będzie chociażby 'przy kości', podczas gdy osoba o tym samym wzroście i wadze 58 kg może wyglądać na nieco 'lepiej zbudowaną'
 • preferowaną wysokością manszety na udzie - kwestia długości pończoch
 • ewentualnie obwodem uda na wysokości, na której ma się znajdować manszeta - szczególnie ważne jest to w przypadku pań o wyjątkowo krągłych i miękkich lub przeciwnie, bardzo szczupłych udach

 

Oczywiście to, że zgodnie ze wskazówkami powyżej znamy własne wymiary nie oznacza, że informacja na tylnej stronie opakowania pończoch rozwieje nasze 'rozmiarowe wątpliwości'. Niestety z reguły tabelki producentów nijak się mają do wymiarów wytwarzanych przez nich wyrobów. Dlatego warto przed zakupem zajrzeć do naszych recenzji, żeby dowiedzieć się co nie co o rozmiarach i jakości konkretnych pończoch.

Warto także zwrócić uwagę na producenta i poszczególne modele pończoch. Często zdarza się, że wyroby danego producenta wyróżniają się rozmiarem spośród innych dostępnych na rynku. To samo dotyczy wybranych modeli, zdarzają się wyjątki chociażby w szerokości manszety, co jest korzystne w przypadku pań o udach o dużym/małym obwodzie. Na końcu notki znajdziecie nasze propozycje dla pań niskich/wysokich, czy o krąglejszych/szczuplejszych udach. Podkreślam jednak, że są to subiektywne opinie - coś, co przez nas jest uznawane za szeroką manszetę, dla kogoś innego wcale nie musi taką być.

Samonośnie czy z pomocą pasa?

Jedyna słuszna odpowiedź - jak kto lubi:) Są osoby, które nie wyobrażają sobie ściskania ud silikonem pończochy samonośnej, ale zdecydowanie więcej jest tych osób, które nie dopuszczają do siebie myśli o noszeniu pasa. Decyzja oczywiście należy do Was, ale gorąco zachęcam do wypróbowania, co potrafi porządny pas:) Dobrym argumentem 'za' jest porównanie ceny pończoch do pasa i samonośnych - milsze dla naszego portfela są zdecydowanie te pierwsze. Niemniej jednak warto mieć w swojej szufladzie jedne i drugie pończochy, by w razie zachcianki włożyć to na co danego dnia mamy ochotę. Wszak kobieta zmienną jest...:)

Pończochy nylonowe

W tym przypadku sytuacja nieco się komplikuje ze względu na małą tolerancję materiału, z którego pończochy są utkane. Nylon nie rozciąga się prawie wcale, stąd przy wybieraniu rozmiaru, kierujemy się wytycznymi producentów (tabelkami, którym z reguły można ufać), biorąc poprawkę na własne preferencje i budowę ciała. Warto wziąć pod uwagę, że pończocha nylonowa może nieco się rozszerzać kosztem swojej długości, dlatego paniom o tym samym wzroście, rozmiarze stopy a nawet wadze, ale o różnej budowie nóg pończochy mogą sięgać różnej wysokości na udzie.

Dobierając je kierujemy się przede wszystkim:

 • rozmiarem stopy oraz jej szerokością
 • wzrostem
 • wagą lub budową ciała
 • preferowaną wysokością położenia manszety na udzie

 

Osobom o krągłych udach polecamy: manszety o wysokości ponad 5cm, a także pończochy Fiore - recenzja, pończochy nylonowe Gio oraz Hudson - recenzja

Osobom o bardzo szczupłych udach polecamy: niektóre modele Veneziany - recenzja, niektóre modele Calzedoni, pończochy nylonowe vintage - recenzja

Niskim paniom polecamy: większość modeli Gatty - recenzja, pończochy nylonowe vintage - recenzja

Wysokim paniom polecamy: pończochy Hudson - recenzja, niektóre modele Veneziany - recenzja,  Fiore, Calzedoni, pończochy nylonowe Nylonessa - recenzja

 

Najczęściej popełniane błędy


Wybieranie za małego rozmiaru:

 • pończocha naciągnięta jest na nogę tak mocno, że koronka manszety zwykle tego nie wytrzymuje
 • paski silikonowe nie wytrzymują zbyt dużego napięcia pończochy, a pończocha zsuwa się z nogi, niekiedy na ulicy i aż do kostki;)
 • szybsze niszczenie się pończoch w okolicach palców
 • możliwość przekształcenia się nawet małego zaciągnięcia bardzo napiętej pończochy w duże oczko

 

Wybieranie zbyt dużego rozmiaru:

 • widoczne, nieestetyczne marszczenie się pończoch nylonowych w okolicy kolana, kostki, stopy (warto dodać, że nylony zwykle marszczą się w tych okolicach - co jest naturalne, a nawet niekiedy pożądane, jednak nie powinno być to tak bardzo widoczne jak na zdjęciu obok)
 • bardziej widoczne nierównomierne wybarwienie pończoch elastycznych, szczególnie w okolicach kolan
 • wzmocnienie pięty "wystające" poza but, widoczne na zdjęciu poniżej

 

Wybieranie za szerokich pończoch nylonowych:

 • nienaturalne marszczenie się pończoch w okolicach kolana i kostki
 • efekt nylonowej pupy, czyli pończochy sięgają tak wysoko, że nachodzą nawet na pośladki

 

Wybieranie wąskich pończoch przy mało jędrnych udach:

 • tworzenie się tzw. bułeczki po wewnętrznej stronie uda (szczególnie w przypadku wąskiej manszety), jak na zdjęciu obok
19:22, monissska , Teoria
Link Komentarze (29) »
środa, 11 listopada 2009

 

Dzięki uprzejmości sklepu onlyher.pl miałam możliwość przetestowania pończoch Sara firmy Transparenze.

opakowanie

Rodzaj: pończochy elastyczne do pasa

Grubość: nie potrafię znaleźć informacji na opakowaniu, ale wyglądają na 20 DEN

Kolory: czarny, biały

Skład: 85% poliamid, 15% elastan

Manszeta: bardzo oryginalna i ciekawa. Górna część manszety jest kryjąca, pod spodem na tle wzoru przypominającego z bliska łuskę ryby znajduje się napis Transparenze. Napis nawiązuje do pewnej tradycji, kiedyś na manszetach często znajdowało się logo firmy. Manszeta ma na nodze około 10cm szerokości.

manszeta

 

Trwałość: nie przecierają się zbyt łatwo, nie są też specjalnie podatne na lecenie oczek. Po paru założeniach mają kilka delikatnych zaciągnięć, w większości niemal niewidocznych. Pończochy mają wzmocnione palce.

Rozmiar: 3 na 170 cm wzrostu i przeciętna budowę sięga do około 2/3 uda. Można naciągnąć ją wyżej, ale tak mi jest najbardziej komfortowo. Poza tym pończochy elastyczne noszę raczej do delikatnych pasków. Manszeta jest szeroka i rozciągliwa, nie ma tendencji do wpijania się w udo i tworzenia bułeczek.

Wygląd: pończochy wyglądają na nodze bardzo efektownie. Kolor i splot jest równomierny, pończochy są półmatowe z delikatnym, satynowym połyskiem widocznym na konturach.

na nodze

Cena: 28zł. Dla mnie trochę za wysoka jak na pończochy codzienne, jeśli potraktować je jako pończochy na specjalne okazje to można się skusić. Tym bardziej, że idzie w parze z wysoką jakością.

Podsumowanie: raczej szerokie niż długie, wyjątkowo ładnie prezentujące się na nodze. Eleganckie pończochy na specjalne okazje. Nie są bardzo przeźroczyste, ale dzięki równomiernemu wybarwieniu prezentują się naprawdę ładnie.Kontakt Kontakt

O nasLicencja: Wolny Szablon