najintymniejsza ze wszystkich Twoich przyjaciółek
Blog > Komentarze do wpisu

Słowniczek - cz. I

Przedstawiamy pierwszą część słowniczka, obejmującą hasła o litery A do litery L. Słowniczek powstał przy współpracy Wanilianny, autorki bloga poświęconego stylowym lat 40-tych i 50-tych, oraz miłośniczce pończoch nylonowych. Wanilianna opracowała część haseł, oraz udostępniła nam piękne zdjęcia, ilustrujące słowniczek. Bardzo dziękujemy za pomoc. Mamy nadzieję, że słowniczek ułatwi Wam poruszanie się po naszej stronie. By był łatwo dostępny, podlinkujemy kolejne części w wąskiej szpalcie naszego bloga. Będziemy go uzupełniać i poprawiać, jeśli tylko zasugerujecie nam taką potrzebę. Będziemy wdzięczne za wszelkie uwagi.

monissska i pinupgirl_dg

 

Cervin - firma pończosznicza

Cuban Heel – rodzaj wykończenia wzmocnionej pięty pończoch FF, które przyjmuje postać prostokąta. Więcej o pończochach FF w tej notce.

cuban heel

Denier (den, dn) – jednostka gęstości liniowej włókien, określana jako waga w gramach włókna o długości 9000 metrów (więc - włókno o gęstości 10 den to włókno, którego 9000 metrów waży 10g). Stąd wzięła się klasyfikacja wyrobów pończoszniczych:

 • < 10den - ultra sheer
 • 10 - 20 den - standard sheer
 • około 30 den - semi-opaque
 • > 40 den - fully opaque

W praktyce miara ta przekłada się na wytrzymałość wyrobów zrobionych z włókien o określonej gęstości w den – im wyższa wartość w denierach, tym włókno grubsze i w rezultacie wyrób z niego zrobiony jest bardziej kryjący i mniej podatny na uszkodzenia. Warto również wspomnieć, że im mniejsza wartość den (im cieńsze włókno) tym łatwiej je zafarbować.

Pończochy nylonowe o najniższej wartości den (6 denier) zostały pokazane w trakcie wystawy na Nylon Fair w Londonie w 1956 roku. Obecnie Cervin nadal produkuje pończochy kategorii ultra sheer - 7 den.

pończochy nylonowe 60 den

Pończochy nylonowe o grubości 60 den

Diamond - Rodzaj tekstury, tzn. łączenia różnych rodzajów splotu.

FF - rodzaj pończoch nylonowych. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest szew z tyłu, który wynikał ze sposobu produkcji. Więcej o pończochach FF i ich wytwarzaniu znajdziecie w tej notce .

French heel - wykończenie pięty w pończochach FF w kształcie wysokiego trójkąta.

french heel

Garter belt - Mocno wycięty pas. Najczęściej spotykany rodzaj pasów, szeroko dostępnych w sklepach. Zwykle są bardzo niskie, bogato zdobione koronką. Większość pasów tego rodzaju nie mają własności modelujących, są to raczej typowe pasy ozdobne, nadające się na specjalne okazje, które nie utrzymają pończoch nylonowych, przeciwżylakowych czy innych wymagających dużego naciągu. Ale można znaleźć w tej grupie paski nieco wyższe, które dobrze radzą sobie z podtrzymaniem każdego rodzaju pończoch, a nawet mają delikatne właściwości modelujące, np. pas Rago 22. Więcej o rodzajach pasów w notce: klik!.

Gerbe - firma pończosznicza

Girdle - rodzaj pasa, najczęściej pod tą nazwą rozumie się pas typu open bottom girdle, czyli przypominający krótką spódniczkę zakończoną podwiązkami. Pasy tego rodzaju zwykle mają właściwości modelujące biodra i spłaszczające brzuch. Więcej o pasach w tej notce

Glitter - połysk

Havana Heel – wykończenie pięty pończoch FF w kształcie lekko rozszerzającego się prostokąta; podobne do wykończenia typu Cuban Heel - jednak prostokąt w pończochach FF z wykończeniem Havana Heel jest krótszy i szerszy, dodatkowo cecha charakterystyczną jest węższe wzmocnienie dolnej części stopy.

Kabaretki (Fishnet) - splot przypominający siatkę o mniejszych lub większych oczkach.

kabaretki

Żródło: www.sklep.gatta.pl

Lycra/Elastan/Spandex - różne nazwy handlowe elastycznego włókna, wynalezionego pod koniec lat 50. Dzięki dodatkowi elastanu wprowadzono pończochy elastyczne, które znamy dzisiaj. Zanim wynaleziono lycrę, pończochy były produkowane w 100% z nylonu, brak elastycznych włókien wymuszał uwzględnienie proporcji kobiecej nogi na etapie produkcji. Wprowadzenie elastanu pozwoliło uproszenie procesu produkcji i na ograniczenie ilości produkowanych rozmiarów.


piątek, 19 listopada 2010, monissska

Polecane wpisy

 • Dobieranie rozmiaru pończoch - poradnik

  Dobór pończoch jest sprawą o tyle trudną, że każda z nas jest inna i w związku z tym nie ma jednego uniwersalnego schematu czy wzoru służącego ustaleniu 'naszeg

 • Podział nylonów

  Pończochy nylonowe możemy podzielić ze względu na rodzaj splotu: nylon o płaskim splocie (plan knit) - splot węzełkowy wyłącznie w nylonach i pończochach jedw

 • Pończochy nylonowe FF

  Pończochy nylonowe FF ( Fully Fashioned ) były masowo produkowane w latach 40 i 50. Stanowiły marzenie tysięcy kobiet. Jak głosi plotka, w latach wojny kobiety

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/11/19 21:52:09
Świetny słowniczek, przeczytałam z zainteresowaniem. Zawsze byłam ciekawa, co oznacza to tajemnicze den. :)
-
2010/11/25 11:58:33
Contrast stockings - pończochy o innym kolorze manszety i wzmocnień stopy niż cała nogawka pończochy (www.imagebam.com/image/e242df107869048)
-
2010/11/25 11:59:07
Link jeszcze raz:
www.imagebam.com/image/e242df107869048
-
Gość: Anula, *.ap-media.pl
2011/04/11 11:34:22
Genialnie nóżka wygląda w tych pończoszkach i klapkach!! Cudnie!!
-
Gość: Gonzo, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/10/14 21:12:12
gdzie moge kupic dobre samonochy mojej bercie


Kontakt Kontakt

O nasLicencja: Wolny Szablon