najintymniejsza ze wszystkich Twoich przyjaciółek
Blog > Komentarze do wpisu

Czerwona podwiązka

Dzisiejsza notka powstała na życzenie naszych czytelniczek - przyszłych maturzystek. Podwiązka, chociaż dawno już utraciła swoje pierwotne znacznie, jest nieodłącznym elementem studniówkowego i maturalnego stroju. Oczywiście musi być czerwona :).

podwiązka

Podwiązkę można założyć zarówno na rajstopy, jak i na pończochy. W swoim liście jedna z czytelniczek pyta, jak dobrać podwiązkę, żeby nie "gryzła się" z manszetą. Najbezpieczniej jest oczywiście założyć ją na gładką manszete, bez koronkowego wykończenia. Albo wręcz przeciwnie, dobrać gładką, satynową podwiązkę do ozdobnej, koronkowej manszety. Wybór podwiązek, zwłaszcza w tym okresie jest dość duży. Ale jeśli nie znajdziecie wymarzonej lub chcecie być oryginalne? Proponuję zrobić taką podwiązkę samej. Nie jest to trudne, wybór tasiemek i ozdób w pasmanterii jest ogromny. Taka podwiązka, chociaż wymaga trochę pracy, staje się wyjątkowo miłą pamiątką. To również dobry sposób, jeśli ktoś chcę mieć podwiązkę w innym kolorze, niż czerwony, czarny, biały czy niebieski.

A co jeśli ktoś nie lubi podwiązek? Można spojrzeć na tradycję trochę inaczej. Ciekawym rozwiązaniem są pończochy z kontrastową manszetą.

nylony.pl gatta

Innym sposobem jest nieco bardziej współczesne rozumienie słowa podwiązka, czyli pas lub gorset z czerwonymi podwiązkami. Można samemu wymienić podwiązki na czerwone.

capri touchable.co.uk

 

Wszystkim maturzystkom życzymy wspaniałej zabawy studniówkowej i powodzenia na maturze!

 

Zdjęcia:
Fot. Andy Hunger, 2007 r. dla nylance.ch i nylony.pl, Cervin Esprit
Pończochy Michelle Love 01 firmy Gatta
Komplet Capri firmy Cleopatra
Gorset Rapport, touchable.co.uk

wtorek, 29 grudnia 2009, pinupgirl_dg

Polecane wpisy

  • black ribbon lingerie

    Dziś nie będę pisać o pończochach, ale sądzę, że moja notka może zainteresować tych z Was, którzy lubią styl pin up i retro, a w szczególności bieliznę w tym st

  • Nowości w nylony.pl cz.II

    Nie wiem, czy pamiętacie jeszcze ten sklep z początków działania Fizi (tj. koniec 2008) i jego asortyment w postaci kilku pasków Rago i kilku zaledwie rodzajów

  • Wszystko o pasach do pończoch

    Zakładając pończochy musimy wybrać jeden ze sposobów utrzymania ich na nodze. Najstarszym wynalazkiem jest klasyczna podwiązka, dziś pełniąca raczej tylko ozdob

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
sheila9
2009/12/30 14:11:54
Zdjęcie Gatty jest piękne pytanie tylko jak z jakością...
-
pinupgirl_dg
2009/12/30 19:14:19
Zgadzam się, też mi się szalenie podobają. Podobne pończochy ma też np. Veneziana i Tespol. Jeśli chodzi o jakość Gatty, ostatnio wspólnymi siłami recenzowałyśmy inne pończochy tej firmy ( fiziaponczoszanka.blox.pl/2009/08/Ponczochy-Gatta-Mariette.html ). Mam ochotę spróbować tych pończoch ze zdjęcia, jeśli je przetestuję, na pewno o tym napiszę.
-
2010/01/02 22:32:20
a te podwiązki to pierwotnie czemu służyły?
ja studniówkę i maturę miałam zaledwie 7 lat temu i nie było wtedy u nas tradycji podwiązek, niektóre dziewczyny miały czerwone majtki, ale ja nigdy nie wierzyłam w takie brednie xD
-
pinupgirl_dg
2010/01/02 23:44:15
Ja miałam studniówkę 6 lat temu i chyba większość z nas miała podwiązkę. Ja poszłam w czerwonej bieliźnie, bo nie byłam dobrą uczennicą i wolałam nie kusić losu ;).
Jeśli chodzi o przeznaczenie podwiązki - pierwotnie służyła do podtrzymywania pończoch. Dziś spełnia funkcje dekoracyjne i narosło wokół niej wiele zwyczajów i przesądów.
-
2010/01/05 12:07:34
U mnie na studniowce (yyy... 13 lat temu?) byly czerwone majtki. Ja sie zbuntowalam i poszlam w granatowych, a mature zdalam spiewajaco ;)
Ponczochy z czerwona manszeta wygladaja oblednie.
-
2010/01/06 05:29:16
to była gumka zakładana na manszetę? (tzn dawniej, bo teraz właśnie tak się zakłada na pończochy, a sensu nie widzę w zakładaniu na gołą nogę pod kieckę xDD)
-
2010/01/06 16:40:18
Za moich czasów (studniówka 2000) też wciąz jeszcze "obowiązywały" czerwone majtki.
Podwiązki się kiedyś zakładało na górną część pończochy, żeby ją podtrzymać (nie piszę "na manszetę", bo pończocha niekoniecznie miała/ma ją wyodrębnioną). To bardzo stary pomysł, więc podwiązki nie zawsze zawierały w składzie gumę - mogły być np. po prostu ze wstążki albo tasiemki. I nie zawsze były wiązane/zapinane na udzie - jeśli pońchochy były krótsze, to i pod kolanem.
-
pinupgirl_dg
2010/01/06 20:36:19
Aiczka ma rację. Jeśli wierzyć Wikipedii, zanim wynaleziono elastyczne materiały próbowano zastosować np. metalowe sprężynki, by nadać podwiązce elastyczność i uczynić ją wygodniejszą w noszeniu. Z czasem zaczęto podpinać pończochy do gorsetów, tworząc coś podobnego do dzisiejszych pasów do pończoch.
Kiedyś nakładano podwiązkę na pończochę. Ale nie ma żadnych przeszkód, żeby dziś nosić ją na gołym udzie, pończosze do pasa, samonośnej czy na rajstopach.
-
malagracja
2010/01/07 15:38:25
"podwiązkę, żeby nie "gryzła się" z manszetą":

Manszeta to rodzaj podwiązki. Jest to jej najnowsza postać.
Wystarczy prześledzić historię mody od wczesnego średniowiecza. :) [Wikipedia jest dobrym źródłem, historia mody jest tam bardzo przystępnie napisana].
Rodzajów podwiązek były setki.
Z reszta i teraz jest kilka dostepnych: podwiązka do pasa, do gorsetu, manszeta, podwiązka okrągła itd.

Osobiście uważam, że 1 podwiązka na studniówce i maturze wystarczy ;-)
-
pinupgirl_dg
2010/01/08 13:52:10
malagracjo - nie do końca rozumiem, o co Ci chodzi. O ile można powiedzieć, że manszeta w pończochach samonośnych przejęła funkcję podwiązki, o tyle w pończochach do pasa nie widzę związku? Manszeta to po prostu wzmocniona, górna część pończochy. Chyba, że chodzi Ci o to, że ozdobne, koronkowe manszety (które przecież nie zawsze są doszywane do pończoch) po części zastąpiły dekoracyjną rolę podwiązki? Napisałam o takiej możliwości w tekście.
Nie widzę problemu, jeśli ktoś chce założyć podwiązkę na koronkową manszetę przypiętą do pasa, rzecz gustu. A osobiście najbardziej mi sie podoba podwiązka solo, w komplecie z koronkowymi figami :).
-
malagracja
2010/01/08 18:28:13
" nie do końca rozumiem, o co Ci chodzi. O ile można powiedzieć, że manszeta w pończochach samonośnych przejęła funkcję podwiązki, o tyle w pończochach do pasa nie widzę związku? Manszeta to po prostu wzmocniona, górna część pończochy. Chyba, że chodzi Ci o to, że ozdobne, koronkowe manszety (które przecież nie zawsze są doszywane do pończoch) po części zastąpiły dekoracyjną rolę podwiązki? Napisałam o takiej możliwości w tekście. "

Nieprawda. Manszeta to najnowsza wersja podwiązki. Może jako początkujący historyk mody nie mam za dużo do powiedzenia, ale jestem pewna tego co mówię.
-
pinupgirl_dg
2010/01/08 21:17:00
A z którym konkretnie fragmentem się nie zgadzasz, bo się trochę pogubiłam i teraz już naprawdę nie rozumiem, o co chodzi :)? Wydaje mi się, że w tekście użyłam słowa podwiązka w każdym znaczeniu, w tym proponuję ozdobne manszety jako ciekawą alternatywę klasycznej, okrągłej podwiązki.
Natomiast z prostym utożsamieniem manszety z podwiązką bym polemizowała, ale oczywiście każdy może mieć swoje zdanie :).
-
pinupgirl_dg
2010/01/08 21:55:45
"A osobiście najbardziej mi sie podoba podwiązka solo, w komplecie z koronkowymi figami :)."

Chodziło mi np. o coś takiego:
www.renaldo.pl/zdjecia/19055_middle.jpg
-
2010/01/09 18:12:56
Mogą też występować w przyrodzie i takie podwiązki:
To co wzbudziło szczególne zainteresowanie gości to ubiór śpiącej kobiety. Różowa halka odsłaniająca chude kolana, na których widniały pończochy zakończone podwiązkami starego typu i własnego pomysłu, z szerokiej gumy bieliźnianej. Guma tkwiła zaraz nad kolanami a halka nie sięgała do tego miejsca. Między gumką a halką, ten pasek śmiertelnie bladego pomarszczonego ciała. Na stopach zaś eleganckie buty, wypolerowane na okoliczność księżej wizyty. Na odsłoniętej szyi spoczywał naszyjnik z pereł. Poniżej gołe ramiona i głęboki dekolt koronkowego wykończenia halki.
Znalezione w internecie....
-
malagracja
2010/01/11 11:41:31
Nieważne więc ;-)
Ja się kieruję tym, co przeczytałam w książkach poświęconych historii mody. I tyle.

:)
-
Gość: Kurczak, *.novartis.com
2010/09/17 16:36:03
Faktycznie ta czerwona manszeta w pończochach gatta jest strasznie mniam :) pozdrawiam.


Kontakt Kontakt

O nas



Licencja: Wolny Szablon